Přeskočit na obsah

NÁŠ PŘÍBĚH

Vznik industriálního areálu se datuje do roku 1861, kdy vizionářské plány podnikatele a továrníka Franze Schmitta započaly éru textilního průmyslu v semilském údolí řeky Jizery. Po dlouhá léta továrna prosperovala a byla pýchou města, jež se díky přílivu pracujících mohlo rozrůstat. Milníky novodobých dějin se nevyhnuly ani fabrice, která si prošla svým vlastním vývojem během 2. světové války i po celou éru Československé socialistické republiky. Dnes tak můžeme v areálu pozorovat kolorit architektury a technického dědictví nashromážděný za 160 let.

Dnešní generace obyvatel města Semily si nejčastěji spojuje celý areál s otázkou „Co s ním?“ Stejnou otázku si kladla i rodina Kuršelových, která se rozhodla celý areál zaštítit.

Spolu s nimi hledá FABRIKA 1861 odpověď na tuto otázku a věříme, že jsme ji našli! Pojďme společně vdechnout Fabrice 1861 život. Nechme jí si opět získat srdce občanů města a obdiv návštěvníků našeho kraje. Užijme si hudbu, tanec, umění. Vychutnejme si dědictví našich předků v nezměněné kráse.